Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čtveřice z městečka Yeovil/Southwest PINEAPPLE THIEF není na scéně britského progresivního rocku žádným nováčkem. Parta s poetickým názvem má za sebou již několik dlouhohrajících nahrávek, pár kratších EP a jednu kompilaci. Je toho tedy docela dost a rovnou se přiznám, že zatím jsem nevstřebal zdaleka celou jejich diskografii. První seznámení u mě proběhlo někdy v roce 2006, kdy jim vyšlo kritikou velice pozitivně přijaté album „Little Man“. Paradoxně ale teprve novinkou „Someone Here Is Missing“ si získali mou plnou přízeň.
Říkám paradoxně, protože soudě podle reakcí na webu Last.fm je to pro mnohé jejich asi nejhorší nahrávka. Ale jak se říká: sto lidí, sto chutí. Ano, předešlé desky „Tightly Unwound“ a „Little Man“ byly dobré a já sám je docela často poslouchám, ale něco mi tam prostě chybí. Na můj vkus jsou až příliš utahané a nedokážou mě (zatím) do sebe úplně vtáhnout. „Someone Here Is Missing“ je ale trochu o něčem jiném. Kapela jakoby mě vyslyšela a zkusila trochu přitvrdit svůj projev a myslím, že to byl pokus úspěšný. I když, možná se mi to jen zdá a deska si mě získala něčím jiným, těžko popsatelným. Něčím, co její starší bratříčci neměli. Ale dost už obecných řečí, pojďme se zblízka podívat na dnešní menu.
To se skládá z již dříve používaných položek, takže stejně jako v minulosti jsou k mání akustické pasáže, různé klidnější polohy a nezřídka až pop-rockové melodie jako od RADIOHEAD, kombinované s těmi avizovanými dravějšími, které dávají vzpomenout krajany PORCUPINE TREE. Pro znalce starší tvorby také nebude žádnou novinkou charismatický, příjemný hlas Bruce Soorda, kterého okamžitě poznají, a bez něhož si PINEAPPLE THIEF nedokážu představit.
Vokální party jsou také často v pozadí doprovázeny hlasivkami basáka a bubeníka. Co vás ale překvapí, je hned od začátku hodně využívaná elektronika, kterou dříve pánové moc často nepoužívali. A pozor, elektronika tentokrát není jen jakýsi módní doplněk, ale mnohdy tvoří základní kostru skladeb. Jako příklad dobře poslouží skladby „Wake Up The Dead“, „Preparation For Meltdown“ nebo finální „So We Row“. Když nad tím tak přemýšlím, právě široké využití kláves, syntezátorů a podobných hračiček je možná to, čím si ke mě PINEAPPLE THIEF nakonec našli cestu. Jejich hudba tak získala další rozměr.
Nebudu zde rozebírat jednotlivé skladby, to by bylo na hodně dlouho. Stačí, když budete vědět, že každá si zaslouží vaši pozornost. Snad jen úvod desky v podání „Nothing At Best“ by mohl být povedenější, ale to je pouze malá piha na kráse. Pokud přeci jen trváte na nějakém „best of“, tak tady je. Rozhodně si nenechte ujít dvojici nejdelších skladeb „Preparation For Meltdown“ a „So We Row“. Dále smutnou instrumentální „Barely Breathing“ a nakonec „3000 Days“, jednu z nejtvrdších skladeb vůbec. Ale jak už bylo řečeno, každá z devíti kompozic má co nabídnout. Nejlepší tedy bude poslouchat album jako celek.
Za zmínku rozhodně stojí i zajímavý přebal CD od známého designera Storma Thorgersona, který se specializuje na tvorbu bookletů (v minulosti již spolupracoval například s MUSE, LED ZEPPELIN, BIFFY CLYRO a dalšími). Dokonce jsem někde četl, že tento návrh byl už kdysi vytvořen pro slovutné PINK FLOYD, kteří ho ale nakonec nepoužili.
„Mladší“ progresivní rocková scéna Spojeného království má díky PORCUPINE TREE, AMPLIFIER a OCEANSIZE ve světě silné postavení, a PINEAPPLE THIEF je další výborný spolek, který tento fakt jen potvrzuje. Za dobu své existence už rozhodně mají co nabídnout. Již tak silné vydavatelství, jakým Kscope bezesporu je, tak má na seznamu další položku, kterou se může chlubit. Už ať je tu rok 2012 a slibovaný následovník.
1. Nothing At Best
2. Wake Up The Dead
3. The State We're In
4. Preparation For Meltdown
5. Barely Breathing
6. Show A Little Love
7. Someone Here Is Missing
8. 3000 Days
9. So We Row
Diskografie
It Leads to This (2024) Give It Back (2022) Versions of the Truth (2020) Dissolution (2018) Your Wilderness (2016) Magnolia (2014) All The Wars (2012) Someone Here Is Missing (2010) Tightly Unwound (2008) What We Have Sown (2007) Little Man (2006) 10 Stories Down (2005) Variations On A Dream (2003) 137 (2001) Abducting The Unicorn (1999)
16 minut šťavnatého technického thrashingu a dva covery od kapely, která má řemeslo v paži. Je v tom ta patřičná lehkost, drive i finesa, které člověk od téhle žánrové generace automaticky čeká. Jako drobný příkrm v čase thrashového hladu obstojně zasytí!
Trochu rozpačitý počin po čtyřech letech od minulého alba "The Fallen Crimson". Nedotažené, možná zbytečně stručné album stojí na pouhých náznacích síly, kterou skupina v minulosti disponovala. Ale hezké momenty s typickým rukopisem se najdou, to zase jo.
Objev na první poslech srovnatelný s Nory MEER, Dánové ISBJÖRG uchvacují podobně hravým a progresí provoněným poprockem. Ty melodie, klavír a vzletné aranže včetně sebevědomých vokálů mě napoprvé prostě dostaly do kolen. Uvidíme, zda první dojem vydrží.
Rogga Johansson nepolevuje. PAGANIZER jsou jednou z jeho hlavních kapel a samozřejmě doručují švédskou deathmetalovou klasiku. Rychlejší kousky jsou standardem bez překvapení, osvěžení naopak přinášejí ty pomalejší. Nejlepší skladba je ta úplně poslední.
SENTIENT HORROR narukovali k mrtvým do služby a v novém zaměstnání se jim daří náramně. Lásku k (převážně) švédskému death metalu nezapřou, hlavně pak k prvotnímu chrastění v režii ENTOMBED. Živelná OSDM deska s lehkou thrashovou patinou. Šlape to skvěle.
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.